Вікіцитати:Кнайпа

Матеріал з Вікіцитат
Перейти до: навігація, пошук
Архів

Ласкаво просимо до гостинної кнайпи нашого проекту!

На цій сторінці Ви можете обговорити різноманітні технічні питання, попросити про допомогу чи отримати консультацію.

Будь ласка

 • Нові коментарі (питання, прохання тощо) розташовуйте на початку сторінки, щоб найновіші були вище старіших.
 • обов'язково підписуйте свої коментарі (для цього натисніть на кнопку "Підпис" нагорі віконця редагування або наберіть символи ~~~~).

Ваші коментарі не залишатимуться тут назавжди — у міру заповнення обговорення може бути переміщене у відповідний розділ документації або заархівоване.


Зміст

Вибрані цитати[ред.]

Щодо процесу обрання вибраних цитат. Будемо голосувати на Вікіцитати:Вибрані цитати? Тоді уточнімо правила та тривалість голосування. --Friend (обговорення) 10:44, 1 лютого 2013 (UTC)

Можна і поголосувати. Але тут більше, як на мене, проблема у тому що просто має бути не лінь оновлювати ніж у критеріях :) Взагалі б придумати стандарт оформлення цитат якийсь. Наявні оформлення що шаблоном, що відступами якось, на мою, думку не дуже. Десь хтось недавно, здається, переносив сюди шаблон цитата той що з лапками великими по боках — мені таке найбільш до вподоби :) --Baseобговореннявнесок 20:54, 5 лютого 2013 (UTC)

Стандарт оформлення статей[ред.]

Обговорімо питання оформлення цитат. Маємо визначитись, чи виділяти цитату похилим і як оформлювати автора й джерело. Є кілька пропозицій, серед яких як уживані, так і нові. Ці способи можна змішувати, поєднувати, додавати свої, щоб зформувати щось, зручне для нас:


 • Наш проект — велике щастя для любителів ділитися цікавими висловами. (Цитати вікіпедистів, Джерело)
  Мінімалістичний вид, не потребує особливого оформлення. Його використовують частково у нас, а також в Італійських і Російських Вікіцитатах.

 • Наш проект — велике щастя для любителів ділитися цікавими висловами.

 • "Наш проект — велике щастя для любителів ділитися цікавими висловами." - Цитати вікіпедистів, Джерело
  У Німецьких і Іспанських Вікіцитатах цитата є у звичайних лапках.

Шаблон:Q:

 •  

Наш проект — велике щастя для любителів ділитися цікавими висловами. — Коментар

 

 

Оригінал іншою мовою

  Цитати вікіпедистів

Шаблон сам ставить зірочку на початку рядка, а також має поля для коментаря та ориґіналу. Його вже в нас використовують.


Шаблон:Цитата:

« Наш проект — велике щастя для любителів ділитися цікавими висловами.  »

Цитати вікіпедистів, Джерело

{{Цитата|Цитований текст|Розмір лапок у пікселях|Автор|Джерело}}, таке оформлення поки що в нашому проєкті не використовують.


Запрошую!! --Friend (обговорення) 10:18, 16 березня 2013 (UTC)


також шаблон дає можливість наводити інший варіянт українською (наприклад, якщо був ще один переклад українською) --antanana 09:57, 8 квітня 2013 (UTC)

Це обговорення, голосування? Я за варант із Шаблон:Цитата однозначно. Єдине варто доробити до нього можливість наведення оригіналу. Основні плюси — звично із ВП, лапки явно вказують що це цитата (і так з назви проекту ясно, але все ж), немає порожнього поля справа, при інших оформленнях виходить досит кострубато тоді як при цьому все гарненько. --Baseобговореннявнесок 14:34, 18 березня 2013 (UTC)

без наведення тексту оригіналу (а також варіянту іншого перекладу українською) — шаблон:q кращий --antanana 09:57, 8 квітня 2013 (UTC)
Чим же він кращий? Особисто для мене лапки це є певний симовол цитат у будь якому розумінні, і відсутня кострубатість, коли увесь текст прижатий до лівого краю як це з q. Це з наведенням ку поки кращий, бо в цього просто такого наведення немає. Різні переклади це взагалі досить рідкісне явище. І для рідкісних явищ якраз і відійти від рекомендації не шкода буде. --Baseобговореннявнесок 13:31, 2 травня 2013 (UTC)
Я використовував у своїх статтях шаблон q, тому й тут за нього. Шаблон Цитата, як на мене, відволікатиме своїми лапками та вирівнюванням по центру. --Lystopad (обговорення) 14:20, 12 травня 2013 (UTC)
Також за варіант з використанням шаблону q. --Dimant (обговорення) 14:25, 12 травня 2013 (UTC)

Іменування статей[ред.]

Пропоную для того, щоб деякі користувачі не страждали з того, що нема правила, прийняти простеньке правило, яке зафіксує те, що правила йменування статей Вікіцитат збігається з такими у Вікіпедії, а отже статті повинні називатись так само. Враховуючи що цитати можуть бути про все, тому тут, на мою думку, всі уточнення, дизамбіги і т.п. є доречними --Baseобговореннявнесок 21:02, 5 лютого 2013 (UTC)

Підтримую пропозицію іменування статей за тими ж правилами, що і у Вікіпедії, а також створення тут відповідного правила ІС для швидкого вирішення протиріч і конфліктів між користувачами, якщо такі траплятимуться. У даному випадку не варто витрачати час і мудрувати щось нове.--Dimant (обговорення) 21:13, 5 лютого 2013 (UTC)

Повільне вилучення[ред.]

Де обговорювати доцільність існування/вилучення сторінок на кшталт Штепа Павло? --Friend (обговорення) 09:49, 7 лютого 2013 (UTC)

Ну треба якесь ВЦ:ВИЛ придумати :) --Baseобговореннявнесок 13:33, 7 лютого 2013 (UTC)
Дуже добра пропозиція! 37.19.152.245 18:47, 23 лютого 2013 (UTC)

Новини Вікімедіа, січень 2013[ред.]

Новини зі звіту Фонду Вікімедіа та технічного звіту Вікімедіа за січень 2013 року, з добіркою інших важливих подій руху Вікімедіа
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 04:05, 19 лютого 2013 (UTC)

Портал:Філософія[ред.]

Як бути з порталом філософія? Додаткового простору назв для порталів у Вікіцитатах немає і мало ймовірно, що в майбутньому портали наберуть тут популярність. Це більше для вікіпедії або вікіновин. Також при клацанні "Випадкова стаття" іноді кидає на цей портал та його підсторінки, що не є добре, оскільки це все ж таки не статті. Розумію, що автор порталу витратив на нього чимало часу та сил, але може його варто було б видалити? --Dimant (обговорення) 15:54, 4 березня 2013 (UTC)

Так, він «завис» у невизначеному стані. Мабуть, доведеться витерти портал і його підсторінки. --Friend (обговорення) 08:20, 5 березня 2013 (UTC)
Гадаю, варто перемістити у простір користувача. Можливо, сам автор або хтось інший захоче доробити його. --Lexusuns (обговорення) 11:29, 5 березня 2013 (UTC)

Сортування в категоріях[ред.]

Розробники таки знайшли можливість вирішення проблеми сортування в категоріях (щоб було АБВГҐДЕЄЖЗИІЇЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЬЮЯ замість теперішнього ЄІЇАБВГДЕЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЬЮЯҐ). Докладніше див. тут і тут. Для зміни порядку сортування потрібно змінити порівняння (collation) бази даних MySQL. Для цього потрібно провести обговорення спільнотою кожного з проектів (як сказано тут)--Ahonc (обговорення) 21:42, 5 березня 2013 (UTC)

Convert complex templates to Lua to make them faster and more powerful[ред.]

(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians)

Greetings. As you might have seen on the Wikimedia tech blog or the tech ambassadors list, a new functionality called "Lua" is being enabled on all Wikimedia sites today. Lua is a scripting language that enables you to write faster and more powerful MediaWiki templates.

If you have questions about how to convert existing templates to Lua (or how to create new ones), we'll be holding two support sessions on IRC next week: one on Wednesday (for Oceania, Asia & America) and one on Friday (for Europe, Africa & America); see m:IRC office hours for the details. If you can't make it, you can also get help at mw:Talk:Lua scripting.

If you'd like to learn about this kind of events earlier in advance, consider becoming a Tech ambassador by subscribing to the mailing list. You will also be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system. 20:29, 13 березня 2013 (UTC) (wrong page? You can fix it.)

Штепа Павло[ред.]

Таке от трапилось… Хтось має бажання переробити, чи вилучати? --Baseобговореннявнесок 15:17, 18 березня 2013 (UTC)

Ахаха вище ж саме про нього і є мова :D Ну у будь якому разі, дякую Діманту за переробку. --Baseобговореннявнесок 12:16, 21 березня 2013 (UTC)

ВЦ:ПВЗ[ред.]

Загалом підтримую цю річ, але навіщо вводити в оману? Наразі завантеження не вимкнене, а отже, відповідно, пропоную зробити це насправді, або що мені більш подобається — варіант обмежити право завантаження лише групою користувачів адміністратори, як варіант також можна ввести додаткову групу завантажувачів, у яку і з якої зможуть додавати адміністратори (це матиме сенс якщо коли небуть у дуже винятковій ситуації все ж буде необхідність завантаження, але великої потреби немає, бо невільним файлам тут нема що робити, а без «напіввільних» як то нофопу чи тим що ПД у свїх країнах але не у США, теж можна обійтись (особливо без першого, а другого то й не багато)). Прошу висловитись який варіант вам більше до вподоби, мені не принципово який саме, проголосуємо й подамо запит на баґзіллу, а то не добре коли реальність суперечить правилу чи що це таке :) . --Baseобговореннявнесок 10:30, 24 березня 2013 (UTC)

Саме хотів підняти це питання на обговорення, але мене випередили:) Думаю, що варто було б повністю відімкнути дану функцію на завантаження файлів, оскільки невільним файлам тут точно не місце, а логотип проекту і так знаходиться на Вікісховищі, тож не бачу необхідності в цьому інструменті.--Dimant (обговорення) 11:55, 24 березня 2013 (UTC)

Думаю треба ще трішки думок перш ніж файлити баґ — негоже двом користувачам таке вирішувати (мені такі зміни видаються досить таки великими). --Baseобговореннявнесок 17:04, 26 травня 2013 (UTC)

Поділитися цитатами[ред.]

Пропоную додавати у статті шаблон {{Поділитися}} (його застосування див. у статті Том Вулф). Він успішно використовується у Вікіновининах і може підвищити відвідуваність укр. Вікіцитат та залучити до проекту нових користувачів. Що скаже спільнота?

 • Symbol support vote.svg За --Dimant (обговорення) 19:35, 25 березня 2013 (UTC)
 • Звичайна реклама. Не знаю, чи інтеграція соцмереж — то добре чи погано. Думаю, Вікіцитати мали би (раніше чи пізніше — невідомо) дійти до того рівня, щоб УСІ про них знали чи чули хоча б краєм вуха, як знають про Вікіпедію. --Friend (обговорення) 15:01, 6 квітня 2013 (UTC)

Чесно не знаю чи підтримую я це. У Вікіновинах специфіка інша — їх звикли читати не ходячи кудись для цього і придумано всякі там рсс-стрічки які доставляють новини з ресурсу прямо «під ніс» ну і поділитись як спосіб доставити новину комусь якщо вже сам прочитав. А тут трішки не так. Принаймні немає необхідності терміново поширювати інформацію бо цитати то не новини. Називати рекламою трішки не правильно за умови обрання лише популярних ресурсів (з відвідуваністю співрозмірною з відвідуваністю Вікіпедії принаймні), але все ж критерії включення будуть мутні. Це так само відповідь на питання чого досі у Вікіпедії немає кнопок лайків (ну якщо артіклфідбек не рахувати в деяких вікі) --Baseобговореннявнесок 17:02, 26 травня 2013 (UTC)

Request for comment on inactive administrators[ред.]

Запит на коментування по неактивних адміністратора

(Будь ласка, розгляньте питання про переклад цього повідомлення для ваших колег по Вікімедіа. Будь ласка, також розгляньте питання про переклад пропозицій.)

Read this message in English / Lleer esti mensaxe n'asturianu / বাংলায় এই বার্তাটি পড়ুন / Llegiu aquest missatge en català / Læs denne besked på dansk / Lies diese Nachricht auf Deutsch / Leś cal mesag' chè in Emiliàn / Leer este mensaje en español / Lue tämä viesti suomeksi / Lire ce message en français / Ler esta mensaxe en galego / हिन्दी / Pročitajte ovu poruku na hrvatskom / Baca pesan ini dalam Bahasa Indonesia / Leggi questo messaggio in italiano / ಈ ಸಂದೇಶವನ್ನು ಕನ್ನಡದಲ್ಲಿ ಓದಿ / Aqra dan il-messaġġ bil-Malti / norsk (bokmål) / Lees dit bericht in het Nederlands / Przeczytaj tę wiadomość po polsku / Citiți acest mesaj în română / Прочитать это сообщение на русском / Farriintaan ku aqri Af-Soomaali / Pročitaj ovu poruku na srpskom (Прочитај ову поруку на српском) / อ่านข้อความนี้ในภาษาไทย / Прочитати це повідомлення українською мовою / Đọc thông báo bằng tiếng Việt / 使用中文阅读本信息。

Вітання

Існує новий запит на коментар на Мета-вікі, що стосуються зняття адміністративних прав учасників Вікімедіа, що тривалий час не проявляють активності. Як правило, це пропозиція від стюардів буде застосовуватися у вікі без процесу розгляду адміністраторів.

Ми також складаємо список проектів з процедурами видалення неактивних адміністраторів на сторінці обговорення запиту коментаря. Не соромтеся додавати ваш проект(и) в список, якщо у вас є бездіяльність адміністраторів.

Всі ваші думки будуть враховані. Обговорення має завершитися 21 травня 2013 (2013-05-21), але буде продовжене в разі потреби.

Дякуємо, Billinghurst (thanks to all the translators!) 05:27, 24 квітня 2013 (UTC)

Розсилається за допомогою Система глобальної розсилки (Хибна сторінка? Ви можете виправити це.)

[en] Change to wiki account system and account renaming[ред.]

Some accounts will soon be renamed due to a technical change that the developer team at Wikimedia are making. More details on Meta.

(Distributed via global message delivery 04:16, 30 квітня 2013 (UTC). Wrong page? Correct it here.)

[en] Change to section edit links[ред.]

The default position of the "edit" link in page section headers is going to change soon. The "edit" link will be positioned adjacent to the page header text rather than floating opposite it.

Section edit links will be to the immediate right of section titles, instead of on the far right. If you're an editor of one of the wikis which already implemented this change, nothing will substantially change for you; however, scripts and gadgets depending on the previous implementation of section edit links will have to be adjusted to continue working; however, nothing else should break even if they are not updated in time.

Detailed information and a timeline is available on meta.

Ideas to do this all the way to 2009 at least. It is often difficult to track which of several potential section edit links on the far right is associated with the correct section, and many readers and anonymous or new editors may even be failing to notice section edit links at all, since they read section titles, which are far away from the links.

(Distributed via global message delivery 19:05, 30 квітня 2013 (UTC). Wrong page? Correct it here.)

Tech newsletter: Subscribe to receive the next editions[ред.]

Tech news prepared by tech ambassadors and posted by Global message deliveryContributeTranslateGet helpGive feedbackUnsubscribe • 21:19, 20 травня 2013 (UTC)
Important note: This is the first edition of the Tech News weekly summaries, which help you monitor recent software changes likely to impact you and your fellow Wikimedians.

If you want to continue to receive the next issues every week, please subscribe to the newsletter. You can subscribe your personal talk page and a community page like this one. The newsletter can be translated into your language.

You can also become a tech ambassador, help us write the next newsletter and tell us what to improve. Your feedback is greatly appreciated. guillom 21:19, 20 травня 2013 (UTC)


Trademark discussion[ред.]

Hi, apologies for posting this in English, but I wanted to alert your community to a discussion on Meta about potential changes to the Wikimedia Trademark Policy. Please translate this statement if you can. We hope that you will all participate in the discussion; we also welcome translations of the legal team’s statement into as many languages as possible and encourage you to voice your thoughts there. Please see the Trademark practices discussion (on Meta-Wiki) for more information. Thank you! --Mdennis (WMF) (talk)

X!'s Edit Counter[ред.]

Universal Language Selector will be enabled on 2013-07-09[ред.]

Категорія:Народились хххх і Категорія:Померли хххх[ред.]

Чи потрібно нам створювати такі категорії? --Friend (обговорення) 15:59, 13 липня 2013 (UTC)

Можливо. Якщо сюди підкотять Вікідані то взагалі проблем бути не повинно у їх формуванні (це робитиме сам шаблон). Якщо ж ні, то це забиратиме якийсь час проставити дані (хоча теж краще шаблоном) але інформація може бути корисною для фільтрування за роками чи днями. --Baseобговореннявнесок 09:03, 19 липня 2013 (UTC)

Pywikipedia is migrating to git[ред.]

Hello, Sorry for English but It's very important for bot operators so I hope someone translates this. Pywikipedia is migrating to Git so after July 26, SVN checkouts won't be updated If you're using Pywikipedia you have to switch to git, otherwise you will use out-dated framework and your bot might not work properly. There is a manual for doing that and a blog post explaining about this change in non-technical language. If you have question feel free to ask in mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, mailing list, or in the IRC channel. Best Amir (via Global message delivery). 13:53, 23 липня 2013 (UTC)

HTTPS for users with an account[ред.]

Greetings. Starting on August 21 (tomorrow), all users with an account will be using HTTPS to access Wikimedia sites. HTTPS brings better security and improves your privacy. More information is available at m:HTTPS.

If HTTPS causes problems for you, tell us on bugzilla, on IRC (in the #wikimedia-operations channel) or on meta. If you can't use the other methods, you can also send an e-mail to https@wikimedia.org.

Greg Grossmeier (via the Global message delivery system). 19:49, 20 серпня 2013 (UTC) (wrong page? You can fix it.)

[ред.]

Notifications[ред.]

Notifications inform you of new activity that affects you -- and let you take quick action.

(This message is in English, please translate as needed)

Greetings!

Notifications will inform users about new activity that affects them on this wiki in a unified way: for example, this new tool will let you know when you have new talk page messages, edit reverts, mentions or links -- and is designed to augment (rather than replace) the watchlist. The Wikimedia Foundation's editor engagement team developed this tool (code-named 'Echo') earlier this year, to help users contribute more productively to MediaWiki projects.

We're now getting ready to bring Notifications to almost all other Wikimedia sites, and are aiming for a 22 October deployment, as outlined in this release plan. It is important that notifications is translated for all of the languages we serve.

There are three major points of translation needed to be either done or checked:

Please let us know if you have any questions, suggestions or comments about this new tool. For more information, visit this project hub and this help page. Keegan (WMF) (talk) 19:21, 4 жовтня 2013 (UTC)

(via the Global message delivery system) (wrong page? You can fix it.)

Speak up about the trademark registration of the Community logo.[ред.]

Introducting Beta Features[ред.]

(Apologies for writing in English. Please translate if necessary)

We would like to let you know about Beta Features, a new program from the Wikimedia Foundation that lets you try out new features before they are released for everyone.

Think of it as a digital laboratory where community members can preview upcoming software and give feedback to help improve them. This special preference page lets designers and engineers experiment with new features on a broad scale, but in a way that's not disruptive.

Beta Features is now ready for testing on MediaWiki.org. It will also be released on Wikimedia Commons and MetaWiki this Thursday, 7 November. Based on test results, the plan is to release it on all wikis worldwide on 21 November, 2013.

Here are the first features you can test this week:

Would you like to try out Beta Features now? After you log in on MediaWiki.org, a small 'Beta' link will appear next to your 'Preferences'. Click on it to see features you can test, check the ones you want, then click 'Save'. Learn more on the Beta Features page.

After you've tested Beta Features, please let the developers know what you think on this discussion page -- or report any bugs here on Bugzilla. You're also welcome to join this IRC office hours chat on Friday, 8 November at 18:30 UTC.

Beta Features was developed by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia and VisualEditor teams. Along with other developers, they will be adding new features to this experimental program every few weeks. They are very grateful to all the community members who helped create this project — and look forward to many more productive collaborations in the future.

Enjoy, and don't forget to let developers know what you think! Keegan (WMF) (talk) 20:47, 5 листопада 2013 (UTC)

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 20:47, 5 листопада 2013 (UTC)

Чому витирають ленінські цитати з закликами до терору та насильства?[ред.]

Таких незвичайних наказів чинити терор та насильство над мирним населенням, які можна знайти у Леніна, навіть не видавав Гітлер. А комуняка під ніком Friend їх витирає, бо не хоче, щоб люди знали правду про Леніна. Та ще Friend ставить захист на сторінку.

http://uk.wikiquote.org/w/index.php?title=%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%BD_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%86%D0%BB%D0%BB%D1%96%D1%87&action=history

http://uk.wikiquote.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%BD_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%86%D0%BB%D0%BB%D1%96%D1%87

http://uk.wikiquote.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F:%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%BD_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%86%D0%BB%D0%BB%D1%96%D1%87

Я прошу втручання учасників спільноти. Це справді, я вважаю, дуже незвичайні, важливі та нетривіальні цитати Леніна, які потрібно занести у енциклопедію.--131.193.14.198 23:19, 5 листопада 2013 (UTC)

Див. нижче. Цитати леніна, які Friend витер.:

Робітники і селяни Петрограда, Києва та усіх міст, містечок, сіл і сіл по лінії нового фронту повинні мобілізувати батальйони для риття окопів під керівництвом військових спеціалістів. У ці батальйони повинні бути включені всі працездатні члени буржуазного класу, чоловіки і жінки, під наглядом червоногвардійців; тих, хто буде чинити опір - розстрілювати.[1]

Треба заохочувати енергію та масовидність терору проти контрреволюціонерів, і особливо в Пітері, приклад якого вирішує.[2]

Необхідно організувати посилену охорону з добірно надійних людей, провести нещадний масовий терор проти куркулів, попів і білогвардійців; сумнівних замкнути в концентраційний табір поза містом. (Ленін, ПСС, т. 50, с. 143-144).[3]

В.І. Ленін - Л.Д. Троцькому: «... Покінчити з Юденичем (саме покінчити - добити) нам диявольськи важливо. Якщо наступ розпочато, чи не можна мобілізувати ще тисяч 20 пітерських робітників плюс тисяч 10 буржуїв, поставити позаду їх кулемети, розстріляти кілька сотень і добитися справжнього масового напору на Юденича ... » (В. І. Ленін Невідомі документи .., 1999, с. 304).[4]

Диктатура означає — прийміть це раз назавжди до відома, панове кадети, — необмежену владу, що спирається на силу, а не на закон”.[5]

... Прекрасний план! Докінчуйте його разом з Дзержинським. Під видом «зелених» (ми потім на них і звалимо) пройдемо 10-20 верст і перевішаємо куркулів, попів, поміщиків. Премія: 100 000 р за повішеного.[6]

Суд повинен не усунути терор; обіцяти це було б самообманом або обманом, а обгрунтувати і узаконити його принципово, ясно, без фальші і без прикрас. Формулювати треба якомога ширше, бо тільки революційне правосвідомість і революційна совість поставлять умови застосування на ділі, більш-менш широкого.[7] --Slav (обговорення) 03:34, 7 листопада 2013 (UTC)

Call for comments on draft trademark policy[ред.]

Перейменувати чужоземне слово "Кнайпа" на українське слово "Корчма"[ред.]

Категорій[ред.]

Чому, коли стаття або категорія категоризовані більше ніж до одної категорії, внизу висвітлюється розділ «Категорій», а не «Категорії»? Як це виправити? --Mr.Rosewater (обговорення) 05:50, 14 січня 2014 (UTC)

Request for comment on Commons: Should Wikimedia support MP4 video?[ред.]

I apologize for this message being only in English. Please translate it if needed to help your community.

The Wikimedia Foundation's multimedia team seeks community guidance on a proposal to support the MP4 video format. This digital video standard is used widely around the world to record, edit and watch videos on mobile phones, desktop computers and home video devices. It is also known as H.264/MPEG-4 or AVC.

Supporting the MP4 format would make it much easier for our users to view and contribute video on Wikipedia and Wikimedia projects -- and video files could be offered in dual formats on our sites, so we could continue to support current open formats (WebM and Ogg Theora).

However, MP4 is a patent-encumbered format, and using a proprietary format would be a departure from our current practice of only supporting open formats on our sites -- even though the licenses appear to have acceptable legal terms, with only a small fee required.

We would appreciate your guidance on whether or not to support MP4. Our Request for Comments presents views both in favor and against MP4 support, based on opinions we’ve heard in our discussions with community and team members.

Please join this RfC -- and share your advice.

All users are welcome to participate, whether you are active on Commons, Wikipedia, other Wikimedia project -- or any site that uses content from our free media repository.

You are also welcome to join tomorrow's Office hours chat on IRC, this Thursday, January 16, at 19:00 UTC, if you would like to discuss this project with our team and other community members.

We look forward to a constructive discussion with you, so we can make a more informed decision together on this important topic. Keegan (WMF) (talk) 06:47, 16 січня 2014 (UTC)

Universal Language Selector will be enabled by default again on this wiki by 21 February 2014[ред.]

On January 21 2014 the MediaWiki extension Universal Language Selector (ULS) was disabled on this wiki. A new preference was added for logged-in users to turn on ULS. This was done to prevent slow loading of pages due to ULS webfonts, a behaviour that had been observed by the Wikimedia Technical Operations team on some wikis.

We are now ready to enable ULS again. The temporary preference to enable ULS will be removed. A new checkbox has been added to the Language Panel to enable/disable font delivery. This will be unchecked by default for this wiki, but can be selected at any time by the users to enable webfonts. This is an interim solution while we improve the feature of webfonts delivery.

You can read the announcement and the development plan for more information. Apologies for writing this message only in English. Thank you. Runa

Amendment to the Terms of Use[ред.]

Call for project ideas: funding is available for community experiments[ред.]

IEG key blue.png

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

Do you have an idea for a project that could improve your community? Individual Engagement Grants from the Wikimedia Foundation help support individuals and small teams to organize experiments for 6 months. You can get funding to try out your idea for online community organizing, outreach, tool-building, or research to help make Вікіцитати better. In March, we’re looking for new project proposals.

Examples of past Individual Engagement Grant projects:

Proposals are due by 31 March 2014. There are a number of ways to get involved!

Hope to have your participation,

--Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation 19:44, 28 лютого 2014 (UTC)

Language links (interwiki) via Wikidata are coming[ред.]

Ура нарешті і до Вікіцитат дійшла черга. --ᛒᚨᛊᛖ (ⰑⰁⰃ) 16:37, 8 березня 2014 (UTC)

Proposed optional changes to Terms of Use amendment[ред.]

Hello all, in response to some community comments in the discussion on the amendment to the Terms of Use on undisclosed paid editing, we have prepared two optional changes. Please read about these optional changes on Meta wiki and share your comments. If you can (and this is a non english project), please translate this announcement. Thanks! Slaporte (WMF) 21:55, 13 березня 2014 (UTC)

Changes to the default site typography coming soon[ред.]

This week, the typography on Wikimedia sites will be updated for all readers and editors who use the default "Vector" skin. This change will involve new serif fonts for some headings, small tweaks to body content fonts, text size, text color, and spacing between elements. The schedule is:

 • April 1st: non-Wikipedia projects will see this change live
 • April 3rd: Wikipedias will see this change live

This change is very similar to the "Typography Update" Beta Feature that has been available on Wikimedia projects since November 2013. After several rounds of testing and with feedback from the community, this Beta Feature will be disabled and successful aspects enabled in the default site appearance. Users who are logged in may still choose to use another skin, or alter their personal CSS, if they prefer a different appearance. Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users.

For more information:

-- Steven Walling (Product Manager) on behalf of the Wikimedia Foundation's User Experience Design team

Interwiki links via Wikidata are here![ред.]

(Sorry for writing in English. I hope someone can translate this for me where needed.)

Hi everyone,

As previously announced we have just enabled the first part of Wikidata support. This means from now on you can maintain your interwiki links on Wikidata and no longer need to keep them in the wikitext locally. The local links will continue to work and overwrite what is coming from Wikidata. A community member is currently running a bot to take care of the migration where possible so you don't have to do it by hand in most cases.

You can not yet access the other data on Wikidata like the date of birth of a person. This will come in the near future. I will let you know when I have a date for it.

If you have any questions please come to d:Wikidata:Wikiquote. There we have a bunch of helpful people to answer them.

Welcome to the Wikidata family! I'm excited about this first step. More to come. I am looking forward to seeing how this will help you make Wikiquote even better in the future.


Cheers Lydia via MediaWiki message delivery (обговорення) 17:53, 8 квітня 2014 (UTC)

Новини Вікімедіа, березень 2014[ред.]

Головні моменти звіту Фонду Вікімедіа і технічного звіту за березень 2014 року, з підбіркою найважливіших подій руху Вікімедіа
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 06:13, 6 травня 2014 (UTC)

Істина та Правда[ред.]

Чи не варто їх об'єднати? Інтервікі, схоже, може отримати лише одна з них. --ᛒᚨᛊᛖ (ⰑⰁⰃ) 18:32, 10 травня 2014 (UTC)

Та хай буде. Москалі мають і ru:Истина і ru:Правда. --Friend (обговорення) 10:01, 11 травня 2014 (UTC)

Wikidata Phase 2 for Wikiquote[ред.]

Hey,

(Sorry for writing in English. I hope someone can translate this for me where necessary.)

Not long ago we enabled language links via Wikidata for Wikiquote. This seems to have gone rather smoothly. Thanks to everyone who helped! But as you know this was only the start. What is actually more interesting is access to the data in Wikidata. We have planned this for June 10th (unless any issues arise). You will then be able to use the data in your articles. I hope this will open up a lot of new opportunities for you.

If you have any questions d:Wikidata:Wikiquote is a good place to find help.

On behalf of Lydia Pintscher, John F. Lewis (talk) 16:03, 17 травня 2014 (UTC)

Using only UploadWizard for uploads[ред.]

Wikimedia Commons logo

Hello! It was noted that on this wiki you have less than 10 local files. Presumably, you therefore don't have interest nor energies to have hundreds templates with the now required HTML, even less a local EDP. However, this means that users here will experience a mostly broken and/or illegal uploading. I propose to

so that you can avoid local maintenance and all users can have a functioning, easy upload interface in their own language. All registered users can upload on Commons and existing files will not be affected.

I'll get this done in one week from now.

 1. If you disagree with the proposal, just remove your wiki from the list.
 2. To make the UploadWizard even better, please tell your experience and ideas on commons:Commons:Upload Wizard feedback.

Nemo 20:38, 19 травня 2014 (UTC)

Media Viewer[ред.]


Greetings, my apologies for writing in English.

I wanted to let you know that Media Viewer will be released to this wiki in the coming weeks. Media Viewer allows readers of Wikimedia projects to have an enhanced view of files without having to visit the file page, but with more detail than a thumbnail. You can try Media Viewer out now by turning it on in your Beta Features. If you do not enjoy Media Viewer or if it interferes with your work after it is turned on you will be able to disable Media Viewer as well in your preferences. I invite you to share what you think about Media Viewer and how it can be made better in the future.

Thank you for your time. - Keegan (WMF) 21:29, 23 травня 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!


Новини Вікімедіа, Квітень 2014[ред.]

Головні моменти звіту Фонду Вікімедіа і технічного звіту за Квітень 2014 року, з підбіркою інших найважливіших подій руху Вікімедіа
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 00:48, 10 червня 2014 (UTC)

Wikidata Phase 2 is here[ред.]

Hey,

(Sorry for writing in English. I hope someone can translate this for me where necessary.)

Today the ability for all Wikiquotes to query and access the data available in Wikidata has been enabled. This will open the opportunity for all Wikiquote's to start sharing the same data as other languages as well as other projects. You can read up on the Lua implementation of Wikidata at this page which includes basics of how to query the data and display certain properties. This section may also be of use to the community.

If you have any questions d:Wikidata:Wikiquote is a good place to find help.

Thanks, John F. Lewis (talk) 18:48, 10 червня 2014 (UTC)

Media Viewer is now live on this wiki[ред.]


Media Viewer lets you see images in larger size

Greetings— and sorry for writing in English, please translate if it will help your community,

The Wikimedia Foundation's Multimedia team is happy to announce that Media Viewer was just released on this site today.

Media Viewer displays images in larger size when you click on their thumbnails, to provide a better viewing experience. Users can now view images faster and more clearly, without having to jump to separate pages — and its user interface is more intuitive, offering easy access to full-resolution images and information, with links to the file repository for editing. The tool has been tested extensively across all Wikimedia wikis over the past six months as a Beta Feature and has been released to the largest Wikipedias, all language Wikisources, and the English Wikivoyage already.

If you do not like this feature, you can easily turn it off by clicking on "Disable Media Viewer" at the bottom of the screen, pulling up the information panel (or in your your preferences) whether you have an account or not. Learn more in this Media Viewer Help page.

Please let us know if you have any questions or comments about Media Viewer. You are invited to share your feedback in this discussion on MediaWiki.org in any language, to help improve this feature. You are also welcome to take this quick survey in English, en français, o español.

We hope you enjoy Media Viewer. Many thanks to all the community members who helped make it possible. - Fabrice Florin (WMF) (talk) 21:54, 19 червня 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Letter petitioning WMF to reverse recent decisions[ред.]

The Wikimedia Foundation recently created a new feature, "superprotect" status. The purpose is to prevent pages from being edited by elected administrators -- but permitting WMF staff to edit them. It has been put to use in only one case: to protect the deployment of the Media Viewer software on German Wikipedia, in defiance of a clear decision of that community to disable the feature by default, unless users decide to enable it.

If you oppose these actions, please add your name to this letter. If you know non-Wikimedians who support our vision for the free sharing of knowledge, and would like to add their names to the list, please ask them to sign an identical version of the letter on change.org.

-- JurgenNL (talk) 17:35, 21 серпня 2014 (UTC)

Process ideas for software development[ред.]

’’My apologies for writing in English.’’

Hello,

I am notifying you that a brainstorming session has been started on Meta to help the Wikimedia Foundation increase and better affect community participation in software development across all wiki projects. Basically, how can you be more involved in helping to create features on Wikimedia projects? We are inviting all interested users to voice their ideas on how communities can be more involved and informed in the product development process at the Wikimedia Foundation. It would be very appreciated if you could translate this message to help inform your local communities as well.

I and the rest of my team welcome you to participate. We hope to see you on Meta.

Kind regards, -- Rdicerb (WMF) talk 22:15, 21 серпня 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Grants to improve your project[ред.]

Apologies for English. Please help translate this message.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals for funding new experiments from September 1st to 30th. Your idea could improve Wikimedia projects with a new tool or gadget, a better process to support community-building on your wiki, research on an important issue, or something else we haven't thought of yet. Whether you need $200 or $30,000 USD, Individual Engagement Grants can cover your own project development time in addition to hiring others to help you.

Change in renaming process[ред.]

Part or all of this message may be in English. Please help translate if possible.

-- User:Keegan (WMF) (talk) 16:22, 9 вересня 2014 (UTC)

Meta RfCs on two new global groups[ред.]

Hello all,

There are currently requests for comment open on meta to create two new global groups. The first is a group for members of the OTRS permissions queue, which would grant them autopatrolled rights on all wikis except those who opt-out. That proposal can be found at m:Requests for comment/Creation of a global OTRS-permissions user group. The second is a group for Wikimedia Commons admins and OTRS agents to view deleted file pages through the 'viewdeletedfile' right on all wikis except those who opt-out. The second proposal can be found at m:Requests for comment/Global file deletion review.

We would like to hear what you think on both proposals. Both are in English; if you wanted to translate them into your native language that would also be appreciated.

It is possible for individual projects to opt-out, so that users in those groups do not have any additional rights on those projects. To do this please start a local discussion, and if there is consensus you can request to opt-out of either or both at m:Stewards' noticeboard.

Thanks and regards, Ajraddatz (talk) 18:05, 26 жовтня 2014 (UTC)

Global AbuseFilter[ред.]

Привіт!

Фльтр зловживань — це розширення MediaWiki, призначене для попередження вандалізму та спаму. У 2013 році глобальні фільтри зловживань були увімкнені лише для обмеженої кількості вікі, зокрема - для Meta-Wiki, MediaWiki.org, Віківидів та (на початку 2014) всіх "малих вікі". Нещодавно глобальні фільтри зловживань були увімкнені і для "вікіпроектів середнього розміру". Цими фільтрами зараз управляють стюарди на Мета-Вікі, і вони вже проявили свою ефективність у запобіганню масових спам-атак у різних проектах Вікімедіа. Однак зараз немає однозначної політики щодо того, яким чином глобальними фільтрами зловживань варто управляти надалі, хоча є певні пропозиції. Зараз розглядається запит на коментар щодо політики управління глобальними фільтрами зловживань. Тим часом окремі вікі можуть відмовитись від використання глобального фільтра зловживань. Вони можуть просто додати запит до цього списку на Мета-Вікі. Якщо у Вас виникли якісь запитання, можете поставити їх на m:Talk:Global AbuseFilter.

Спасибі,

PiRSquared17, Glaisher — 17:34, 14 листопада 2014 (UTC)

VisualEditor coming to this wiki as a Beta Feature[ред.]

VE as BetaFeature.png

Hello. Please excuse the English. I would be grateful if you translated this message!

VisualEditor, a rich-text editor for MediaWiki, will soon be available on this wiki as a Beta Feature. The estimated date of activation is Wednesday, 26 November.

To access it, you will need to visit the Бета-функції page after the deployment and tick the box next to "Візуальний редактор". (If you have enabled the "Автоматично увімкнути усі бета-функції" option, VisualEditor will be automatically available for you.) There will also be a "Мовний інструмент Візуального редактора" that you can enable if you need it.

Then, you just have to click on "Редагувати" to start VisualEditor, or on "Редагувати код" to edit using wikitext markup. You can even begin to edit pages with VisualEditor and then switch to the wikitext editor simply by clicking on its tab at any point, and you can keep your changes when doing so.

A guide was just published at mediawiki.org so that you can learn how to support your community with this transition: please read and translate it if you can! You will find all the information about the next steps there. Please report any suggestions or issues at the main feedback page. You will also receive the next issues of the multilingual monthly newsletter here on this page: if you want it delivered elsewhere, for example at your personal talk page, please add the relevant page here.

Thanks for your attention and happy editing, Elitre (WMF) 18:12, 21 листопада 2014 (UTC)

VisualEditor coming to this wiki as a Beta Feature (errata)[ред.]

VisualEditor News #10—2014[ред.]

18:59, 26 грудня 2014 (UTC)

Висловіть свої пропозиції до гранту ГО «Вікімедіа Україна» на перше півріччя 2015 року[ред.]

Доброго вечора,

Наприкінці січня ГО «Вікімедіа Україна» планує подати до Фонду Вікімедіа грантову заявку на період з 1 лютого по 30 червня 2015 року.

Якщо ви маєте пропозиції щодо проектів і заходів (зокрема, але не лише щодо розвитку українських Вікіцитат), які, на вашу думку, мають бути профінансовані протягом першого півріччя 2015 року, вносьте їх на сторінці: wmua:Гранти/2015-1

Для кожної пропозиції слід коротко описати зміст проекту чи заходу, очікуваний результат та необхідні кошти на проведення заходу чи реалізацію проекту. Ви також можете прокоментувати пропозиції, внесені іншими.

Від ГО «Вікімедіа Україна», скарбник організації — NickK (обговорення) 22:59, 17 січня 2015 (UTC)