Артеміда

Матеріал з Вікіцитат
Артеміда
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Артеміда (дав.-гр. Ἄρτεμις) — у давньогрецькій міфології богиня полювання, пустелі, диких тварин, природи, рослинності, пологів, догляду за дітьми та цнотливості. Дочка Зевса і Лето, а також сестра-близнючка Аполлона.

Цитати[ред.]

  •  

Я співаю про Артеміду, чиї древка золоті, яка підбадьорює гончих собак, чисту дівчину, що стріляє в оленів, яка насолоджується стрільбою з лука, рідну сестру Аполлона із золотим мечем. Над тінистими пагорбами та вітряними вершинами вона натягує свій золотий лук, радіючи погоні, і посилає жахливі стріли. Вершини високих гір тремтять, а сплутаний ліс страшно відлунює криком звірів: землетруси та море, де риби водяться косяками.[1]

  — Гомерівський гімн Артеміді.
  •  

Лето народила Аполлона й Артеміду, насолоджуючись стрілами,
Обидва чудової форми, не схожі на жодного з небесних богів,
Коли вона приєдналася в любові до правителя, що несе Егіду.[2]

  Гесіод. «Теогонія»
  •  

Артеміда пустелі, володарка диких звірів... Зевс зробив тебе левом серед жінок і дав дозвіл вбивати будь-кого на свій смак... Ти полюєш на хижих звірів у горах і олені вдикої природи.[3]

  Гомер. «Іліада».
  •  

І мисливці, коли вони просуватимуться, співатимуть Артеміді Агротері (богині полювання); бо там є храм для неї, і статуя, згладжена від віку, і голови кабанів і ведмедів; і там пасуться священні для неї дикі тварини: оленята, вовки та зайці, усі ручні й не бояться людей. Після молитви мисливці продовжують полювання.

  — Філострат Афінський.
  •  

У богині Артеміди був брат-близнюк Аполлон, багатоликий бог Сонця. Він був її двійником чоловічої статі: його володінням було місто, її — пустеля; його було сонце, а її місяць; його одомашнені отари, її дикі неприручені тварини; він був богом музики, вона надихала хороводи на горах. Богиня Діана є її римським еквівалентом.

  — Джин Шинода Болен
  •  

Хваліть також Артеміду, дівчину-мисливицю, що бродить по горах і лісах.[4]

  Аристофан. Thesmophoriazusae 114

Примітки[ред.]