Марк фон Гаґен

Матеріал з Вікіцитат
Версія від 02:43, 29 січня 2021, створена Сергій Липко (обговорення | внесок) (шаблон)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Марк фон Гаґен
Файл:Марк фон Гаґен.jpg
Стаття у Вікіпедії

Марк фон Гаґен (англ. Mark von Hagen, 21 липня 1954, Цинциннаті  — 15 вересня 2019) — американський історик, професор російської, української та євразійської історії в Університеті штату Аризона (США).

Цитати[ред.]

  •  

Люди моєї інтелектуальної траєкторії покладаються на українські голоси, як Христюка чи Винниченка та інших, котрі були там весь цей час, тільки ми їх не бачили, бо ми їх не шукали. І сьогодні і ви, сучасні українці, які пройшли через всі ці процеси у ваш власний спосіб, і ми повинні бути разом у деконструкції імперських наративів, тому що нам не вдасться впоратися поодинці[1].

  •  

Мої зусилля були спрямовання на те, щоб побачити в Росії імперію, яка постійно намагається замаскуватися – видати себе за щось краще, чим вона насправді не є. І я гадаю, це той процес, котрий мали пройти українці, які жили за часів СРСР. Хоча також і ті, які мешкали в США та ходили до православної церкви. Всі вони мали пройти шлях до свідомого українця. Є історії про «як я став свідомим українцем», про себе ж я кажу «як я став свідомим україністом»[1].

  •  

Моя сила полягає у тому, щоб знаходити нові погляди на речі, на які люди дивляться в інший спосіб. Як, наприклад, «Does Ukraine Have a History?». Розпочинати дискусію – це моя найбільша перевага. На мою думку, книги до певної міри пишуть, щоб завершити дискусію, особливо підручники[1].

  •  

Спершу я не розцінював Радянський Союз як імперію, а Росію розумів як національну державу в становленні. Мені довелося опрацювати багато ліберально-кадетської державоцентриської історіографії, витратити багато часу й енергії, щоб стати дружнім до Росії і зрозуміти її. Але я також витратив багато часу, щоб стати дружнім до України, щоб могти бачити українську перспективу краще, за інших істориків Росії. Цей процес я назвав внутрішньою деколонізацією[1].

Цитати про Марка фон Гаґена[ред.]

  •  

На початку 1990-х років було дуже небагато сов’єтологів, а потім русистів, які знали б інші мови, а Марк мав диплом з Університету Індіани зі славістики, він знав польську мову. Це давало йому можливість дивитися на історію регіону з різних кутів зору, крізь призму національних концепцій, недоступних для русистів, які не володіли цими мовами.
Русоцентризм тоді підвів істориків, які не розуміли національних питань, для них розвал Радянського Союзу був великою несподіванкою[2].

  Франк Сисин


Примітки[ред.]