Перейти до вмісту

Юозас Олекас

Матеріал з Вікіцитат
Юозас Олекас
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Юозас Олекас (лит. Juozas Olekas; 30 жовтня 1955, Красноярський край, Російська РСР, СРСР) — литовський лікар, громадський діяч і політик. Міністр охорони здоров'я (1990—1992, 2003—2004), міністр оборони (2006—2008, 2012—2016).

Цитати

[ред.]
  •  

«Звісно, дещо можна порівнювати, але я вважаю, що зараз – нова ситуація. Причина – дії Росії. Йдеться про безпрецедентне порушення міжнародного права. Це [зміна кордонів за допомогою військової сили] відбувається вперше після Гельсінського заключного акта, та ще й після того, як НАТО і РФ сиділи за одним столом на Раді Росія-НАТО.

Адже ми домовилися (з РФ) про правила спілкування, була домовленість про зовсім іншу будову світу, більш миротворчу. Незважаючи на це, Росія повертається до агресії, порушує всі ці правила». — про відмінність ситуації середини 2010-х та 1980-х років у інтерв'ю «Європейській правді» Міністр оборони Литви: З 10 тисячами загиблих не можна говорити про "холодну війну" з РФ (5 вересня 2016 року)

  •  

«Навряд чи буде можливість і необхідність йти так далеко, як це було в так званий період холодної війни. Я думаю, що спільних дій Північноатлантичного альянсу буде достатньо, щоб зупинити агресію. І сам цей факт зменшує можливість того, що Росія подолає натовські кордони. Майже 10 років поспіль, поки країни НАТО знижували витрати на обороноздатність, Росія виділяла на це ресурси.

Але зараз, коли НАТО теж стало збільшувати ресурси на оборону, Росія, навпаки, сповільнюється. Поки в Росії немає бачення, що існує сила, здатна її зупинити, Росія нарощує свою військову потужність, оскільки ніхто не звертає на це уваги. В цей період вона починає діяти так, як діяла в Грузії, в Україні. А зараз ситуація змінилася. Зараз вони бачать, що латиші чи естонці не залишилися одні, що це – дійсно територія НАТО, що напад на одну країну буде нападом на весь Альянс». — про можливе поновлення гонки озброєнь між РФ і НАТО? Адже щось схоже вже відбувається, Росія збільшила свій оборонний бюджет в рази, і країни НАТО теж змушені його збільшувати. У Литви було 0,9% ВВП на оборону, зараз ви хочете вийти на 2%. в інтерв'ю «Європейській правді» Міністр оборони Литви: З 10 тисячами загиблих не можна говорити про "холодну війну" з РФ (5 вересня 2016 року)

  •  

«Було, і дуже багато. В першу чергу – через пам'ять про радянський досвід служби у збройних силах, про "дідовщину". Але досвід, який ми отримали за ці два роки, показав, що служба в збройних силах демократичної країни – це зовсім інше. Нам цього року так і не вдалося провести обов'язковий призов – знаєте, чому? Тому що всі місця, які ми виділили для призовників, заповнили добровольці!

Це – результат гласності та прозорості. Всі бачать, як вони служать, адже є соціальні мережі з фотографіями, і це створює атмосферу довіри. Цього року до нас звернулося майже вдвічі більше добровольців, ніж було місць, виділених для строкової служби! А майже третина тих строковиків, які служили минулого року, залишаються на професійній службі. Це – зовсім інше ставлення, і я дуже радий, що литовська молодь так це сприймає – як юнаки, так і дівчата, які проходять строкову службу». — про відновлення в Литві набору солдатів на строкову службу та сумніви в суспільстві щодо цього в інтерв'ю «Європейській правді» Міністр оборони Литви: З 10 тисячами загиблих не можна говорити про "холодну війну" з РФ (5 вересня 2016 року)

  •  

«Я повинен уточнити, що ми повертаємося до тих показників, яких ми обіцяли досягти, вступаючи в НАТО в 2004 році. Ми тоді зобов'язалися, що наш військовий бюджет складе 2% від ВВП. Думаємо, в 2018 році ми виконаємо своє зобов'язання.

Головний пріоритет – військовослужбовці-контрактники. Друге – модернізація, переозброєння армії. Це і автоматична зброя, і бойові машини піхоти, і захист повітряного простору, і протитанкове, протиавіаційне озброєння. Пріоритет – зміцнення сухопутних військ.

..."Джавеліни" ми почали закуповувати ще в 2004 році. Зараз ми хочемо, щоб їх було набагато більше. Ми повинні розуміти, що зможемо протиставити танковим військам, якщо вони перейдуть наш кордон. Того факту, що ми є членом НАТО, достатньо, щоб зняти перешкоди у придбанні такого озброєння». — про різке зростання оборонного бюджету Литви в інтерв'ю «Європейській правді» Міністр оборони Литви: З 10 тисячами загиблих не можна говорити про "холодну війну" з РФ (5 вересня 2016 року)

  •  

«Все залежить насамперед від вашого рішення. У першу чергу важливо, чи хочуть цього українські громадяни. Якою є їхня думка? Чи розуміють вони, що таке членство, чи було роз'яснення для жителів України?

Також важливі реформи – як військові, так і демократичні. Ми йшли до членства в НАТО 10 років. Перший лист президента Альгірдаса Бразаускаса генсеку НАТО було написано в 1994 році, а членами Альянсу ми стали лише у 2004-му. Звісно, потім справа доходить до рішення самого Альянсу. Але країни НАТО готові приймати до Альянсу інші держави – ви знаєте, що в 2016 році ми прийняли в НАТО Чорногорію. Те саме стосується Грузії і України». — про можливість того, що Україна стане повноцінним членом Альянсу в інтерв'ю «Європейській правді» Міністр оборони Литви: З 10 тисячами загиблих не можна говорити про "холодну війну" з РФ (5 вересня 2016 року)

Примітки

[ред.]