Перейти до вмісту

Санжар Роман Миколайович

Матеріал з Вікіцитат
Санжар Роман Миколайович
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Рома́н Микола́йович Санжа́р (28 травня 1979, Донецьк, УРСР, СРСР) — колишній український футболіст, що виступав на позиції півзахисника у складі криворізького «Кривбаса», донецького «Олімпіка» та низки інших українських клубів. Випускник академії донецького «Шахтаря». Після завершення кар'єри футболіста зайнявся тренерською діяльністю (двічі очолював «Олімпік» (Донецьк), а також львівські «Карпати»).

Цитати

[ред.]
  •  

«Перших півроку я жив неподалік від центру, тому, як тільки випадала нагода, просто ходив пішки по центру міста, пив каву у кав’ярнях. Але якихось особливих улюблених місць у мене немає. У принципі, я ж і раніше бував у Львові. Просто коли тут живеш, є можливість більше походити містом. Однак сповна мені ще не вдалося цього зробити – то ігри, переїзди, тренування, то погода не сприяє. Тож поки що не вдалося побувати у цікавих місцях Львова, його околиць чи Львівської області». — про улюблені місця у Львові в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«Проти Карпат завжди було цікаво грати. Якщо матч у Львові, це неодмінно означало, що у команди буде сильна підтримка від місцевих фанатів. У Львові завжди дуже гарна атмосфера. Матчі Олімпіка із Карпатами складалися по-різному. Бувало так, що ми вигравали, бувало так, що програвали.

У Карпат відбувалося багато змін у тренерському складі: на тому етапі дійсно тривав іспанський вектор розвитку, коли на чолі команди стояли іспанські тренери, були наші українські спеціалісти, але чомусь виходило так, що вони не затримувалися надовго. Я думаю, це пов’язано з тим, що у Карпат був дуже амбітний президент, який, напевно, десь був емоційним та нетерплячим. І, по суті, жодному тренеру після Кононова не вдалося вивести Карпати на якийсь хороший рівень, почасти через те, що відбувалася постійна зміна тренерів. Я думаю, з цієї причини Карпатам не вдалося реалізувати той потенціал, який є у Львові». — про те, що в 2017 році в Карпатах розпочалася ера "Лос Карпатос" з іспаномовними гравцями та іспанською ігровою філософією в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«Це нормально при зміні тренерів, бо кожен тренер приходить зі своєю філософією. Поза тим, колишній президент клубу Петро Димінський любив атакувальний стиль гри і хотів його бачити. Думаю, із цим пов’язано те, що запросили іспанських спеціалістів. Але, знову ж таки, їм відводили надто короткий проміжок часу, упродовж якого не вдавалося нічого побудувати. Звісно, змінювалися якісь вимоги, змінювалися футболісти, і, як наслідок, стиль гри, що зумовлений наявністю тих чи інших гравців. Тому іспанським тренерам не вдалося вивести Карпати на певний рівень і досягти того, чого вони хотіли.

Справді, раніше Карпати відзначалися своїм характером, своєю бойовитістю, обсягом роботи. Іспанці хотіли прищепити свій, іспанський стиль, і треба сказати, що, в принципі, Карпати мали хороших футболістів, які були схильними до такого стилю. Але ще раз скажу: через регулярну зміну тренерів нікому так і не вдалося реалізувати свої ідеї». — про часту зміну головних тренерів у «Карпатах» в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«Дійсно, Олександр Чижевський очолив клуб у дуже важкий час. Під його керівництвом команда залишилася в Прем’єр-лізі, і він провів кілька турів уже в наступному чемпіонаті, після чого було прийняте рішення замінити його. Звісно, вболівальники були невдоволені і я вважаю, що це правильно – він львівський, багато віддав Карпатам і виходить так, що з ним не дуже добре вчинили.

Але справа в тому, що я, як тренер, жодним чином не був до цього причетним. Коли мені зателефонували представники клубу і запропонували розглянути варіант очолити Карпати, то сказали, що Чижевського вже немає, це вже вирішене питання, президент прийняв таке рішення, вже все. На той час я був безробітним. Карпати – це клуб з історією, тож для мене було честю стати на чолі цієї команди. Тому я прийняв таке рішення.

Але зрозуміло, що тут є ще політична складова – те, що ми з Донецька, а президент усунув львівського хлопця. Звісно, це наклало свій відбиток, було непросто як нам, так і вболівальникам, їх теж можна зрозуміти в цьому плані. Коли я приїхав до Львова, то насамперед зустрівся з Чижевським і пояснив йому усе, адже мас-медіа стверджували, начебто я попередньо приїжджав до Львова, мене бачили в клубі, мене бачили на якихось матчах Карпат ще коли Чижевський був тренером... Хоча це все вигадки, цього не було, я не побував на жодному матчі Карпат – тобто, мене просто почали обмовляти. Насправді ж цього всього не було.

Мені було дуже прикро, тому я поїхав до Чижевського роз’яснити: довідався про те, що його звільнятимуть, коли мені зателефонував із пропозицією спортивний директор Олег Бойчишин, тобто тоді, коли рішення уже було прийняте президентом. Ми зустрілися, поспілкувалися, у нас склалася нормальна розмова, були присутніми його помічники та Олег Бойчишин – я запросив усіх, щоб усе було чесно. Потім у мене були зустрічі з уболівальниками, вони запросили мене, щоб поспілкуватися. Я прийшов до них, у нас відбулася нормальна відверта розмова і надалі у цьому плані питань не виникало. Але спершу, коли мене обмовляли, начебто я неправильно, нечесно вчинив зі своїм колегою, мені було важко і неприємно це чути, адже насправді цього не було. Відчував потребу порозмовляти і спростувати ці наклепи». — про те, як починав тренувати "Карпати" після популярного у вболівальників Олександра Чижевського в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«Безумовно, після того, як почав безпосередньо працювати з командою, після того, як ми зіграли кілька матчів і я вже на практиці познайомився з багатьма футболістами, я розумів, що для того, аби працював той футбол, який я бачу, який я вважаю результативним, мені доведеться багато чого змінити в команді, але до зими було ще багато часу. Треба сказати, що після того, як ми програли кілька матчів, у команді розпочалися проблеми з бюджетом. І зокрема після того, як команда була оштрафована, легіонери вже не хотіли грати – ці штрафи були роком раніше і керівники обіцяли, що більше футболістів не штрафуватимуть. Тож багато лідерів команди та легіонерів дуже засмутилися і розсердились.

Слід зазначити, що й до цього чимало гравців уже не хотіли бути в Карпатах, багато хто прагнув піти, і після цього моменту атмосфера в команді стала дуже поганою. Чимало гравців розуміли, що треба грати, що є вболівальники, що є клуб, але атмосфера всередині дуже сильно змінилася – і я розумів, що виправити це можна лише взимку. Я вів переговори з деякими футболістами, яких хотів запросити в Карпати, але так склалося, що коли команда пішла на зимову паузу, існувала тримісячна заборгованість із виплатою зарплати. Тобто нам, аби команда надалі отримувала гроші, потрібно було когось продати. Дякувати Богу, склалося так, що ми продали Ді Франко і нам були винні гроші. Коли команда зібралася, вона не вийшла на тренування: “Ми не будемо тренуватися, якщо не буде зарплат. Усі хочуть йти”. Я розумів, що тих хлопців, з якими веду переговори, вже не можу запросити, тому що тут не виплачують грошей і невідомо, що буде.

Керівництво клубу дало вказівку максимально скоротити видатки та грати молодими. Зрозуміло, що у нас на той момент, коли ми зібралися, стояло питання, чи ми взагалі поїдемо на збори, тому що не було коштів. Але завдяки тому, що нам вдалося продати Ді Франко і СК Дніпро-1 перерахував нам якісь гроші, ми отримали змогу вирушити на збори. Але всі хлопці, які мали високу зарплатню, пішли. Тобто бюджет клубу ми понизили вдвічі, а може й більше, точно не знаю. Однак тих футболістів, яких хотів бачити, я вже не зміг запросити. Такі ось виникли складнощі. В основному наші, українці (ми розмовляли з ними і з легіонерами), підтримали, що все-таки треба дограти перше коло чемпіонату і тоді вже приймати рішення. Тому під кінець першого кола в команді уже були великі проблеми». — про підбір футболістів у команді на початку роботи в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«Немає якоїсь однієї причини, їх насправді багато: десь нам забракло везіння, десь не вистачило майстерності у завершальній фазі. Адже моменти ми створюємо, у нас все виходило до штрафного майданчика, але якість завершального удару, останньої передачі залишала бажати кращого. Те, що відбувалося в клубі, дуже сильно вплинуло на психологічну атмосферу, а позаяк команда у нас наймолодша, ці труднощі серйозно позначилися на гравцях. Критика від уболівальників хоча й справедлива, але команда молода і це також тиск на футболістів. Усі ці моменти наклалися – десь забракло елементарного везіння, десь не вистачало майстерності, десь завадило те, що хлопці сильно нервували». — про те, як Карпати почали грати у ризикованіший стиль атакувального футболу й гра стала більш видовищною в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«Мої вимоги, моя візія не зазнали жодних змін. Справа у тому, що я опинився в Карпатах у найскладніший момент. Ті люди, які зараз працюють у клубі, і працюють віддавна, кажуть, що такого важкого часу ще не було на їхній пам’яті. Наклалися різні процеси: зміна президента і власника клубу, команда по суті рік перебувала на власному утриманні – тобто було дуже важко і я потрапив у цей складний період, про що не шкодую.

Я зустрів тут чимало гарних людей, з якими працюю. Мені довелося зіткнутись із дуже багатьма труднощами, які, гадаю, повинні зробити мене тільки сильнішим. Мушу зробити свої висновки, адже ніде такого досвіду не отримаєш. Тому я зовсім не шкодую про те, що опинився в Карпатах. Мені тут усе подобається і я не втрачаю віри. Попри те, що зараз команда на карантині, у нас залишилося ще 9 турів – ми налаштовані врятувати ситуацію.

Але як це буде тепер, коли у нас захворіло багато хлопців і це все дуже ускладнилося? Наші конкуренти вже грають, набрали форму після двомісячного карантину. А ми потренувалися два тижні – і знову пішли на карантин. Коли вийдемо і, дай Боже, все у нас буде добре, всі хлопці будуть здоровими, нас чекає дуже щільний графік. Та все одно гратимемо з надією, що можемо врятувати ситуацію і залишитися в Прем’єр-лізі. Я абсолютно щиро і від душі кажу, що не шкодую про своє рішення». — про те як змінився тренер Роман Санжар за час роботи в Карпатах в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«В основному всі наші клуби є дотаційними. Клуб не може сам себе забезпечити. Якщо за кордоном заробляють на телетрансляціях, продажу квитків і атрибутики, та мають дуже багато спонсорських контрактів, то в Україні економічна ситуація вкрай важка. У людей немає грошей, тож на квитках не заробиш, оплата від телетрансляторів недостатня для покриття видатків клубу. І виходить так, що клуби залежать від своїх власників.

Поки що я не бачу, яким чином українські клуби можуть бути самодостатніми. Легше тим клубам, які виходять і грають у єврокубках, бо це дає їм надходження європейських коштів. В інших клубів менші бюджети і менше доходів, тому йде боротьба за друге, за третє місце, щоб мати змогу грати у єврокубках і отримувати там гроші». — про те, як в Україні вижити професіональній футбольній команді, яка не фінансується олігархом в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

  •  

«У дитинстві я розмовляв українською. Поблизу Донецька є таке село Оленівка, я все літо проводив там у дідуся і бабусі, а вони розмовляли українською. Але після того, як їх не стало, у мене вже не було практики, бо у Донецьку, та й не тільки у Донецьку, розмовляють здебільшого російською.

Коли я очолив Карпати і, скажімо так, повернувся до спілкування українською, то спершу були проблеми, бо призабув багато слів, у лексиконі з’явилися нові слова та словосполучення, але тепер я вже освоївся, все добре. Раніше на Донеччині взагалі не виникало ніяких проблем щодо мови. У самому Донецьку більшість людей розмовляє російською, але в селах навколо Донецька дуже багато носіїв української». — про те, як уродженець Донбасу розмовляє українською мовою в інтерв'ю "Футбол 24" "Карпати хочемо врятувати": відвертий Роман Санжар – про всі причини кризи "зелено-білих" і наклепи на свою адресу (17 червня 2020 року)

Примітки

[ред.]