«Оскільки наша місія – консультативна, то основний тип нашої діяльності – консультування. Крім цього, ми проводимо тренінги і надаємо обладнання. За цей рік ми здійснили проектів на понад мільйон євро, в новому році плануємо подвоїти цю суму. За рік ми підготували більше 300 тренерів у різних регіонах – це переважно поліцейські, співробітники сервісних центрів МВС, – а в новому році ми будемо повертатися до цих регіонів і оцінювати роботу тренерів, щоб допомогти їм.
Звісно, на нас вплинула бурхлива політична ситуація минулого року: змінилися уряд, генпрокурор, глава поліції. Але я все одно вважаю, що ми досягли великого прогресу». — про керівництво Консультативною місіє. ЄС протягом року в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Я теж чув від генерального прокурора, що із 600 з гаком нових прокурорів, відібраних на конкурсі в 2016 році, понад 70% – люди не з системи. Рік тому, за підсумками конкурсу в 2015 році, була зовсім інша картина – тоді були лише поодинокі подібні призначення. Ми дуже вітаємо те, що в таку закриту структуру, як прокуратура, приходять люди ззовні, люди з новим способом мислення. Але цього недостатньо.
Прийняті за конкурсом люди йдуть на найнижчий рівень, у місцеві прокуратури. А потрібні зміни і на регіональному рівні, і в ГПУ. Тільки так можна щось змінити.
І з цього питання ми працюємо з ГПУ. Ми тісно співпрацюємо із заступниками генпрокурора Євгеном Єніним, з Анжелою Стрижевською – людьми не з системи. Домовилися, що допоможемо їм провести аудит прокурорської системи, створити систему оцінки прокурорів і офісів прокуратури. Встановили дедлайн, якщо не помиляюся, 1 квітня, щоб це зробити. Це вже мало бути зроблено, але ми почали працювати з ними лише наприкінці жовтня минулого року». — про те, що в суспільстві побутує думка, що реформа в прокураторі провалилася в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Наше ставлення до цього однозначно негативне, ми про це говорили не один раз, і офіційно, і публічно, і в наших документах. Україна розробила систему боротьби з корупцією, і на найвищих рівнях влади ця система запрацювала досить ефективно. Подивіться, НАБУ існує трохи більше року, а у них вже розслідується близько трьохсот справ, близько 50 вже передані до суду. А це означає, що правоохоронний орган працює, і треба дати йому розвиватися.
Обрізати його повноваження – це несерйозно. Інша річ, що тут знову не вистачає закінчення ланцюжка. НАБУ розпочало розслідування, закінчило, передало спецпрокурору, прокурор оцінив, вони разом передали справу до суду – і що далі? У суді вже є справи з НАБУ, які майже півроку просто лежать собі – суд з ними нічого не робить. Міжнародна спільнота вважає, що це – негативне явище. І українське суспільство теж це бачить: мовляв, так, розслідували, а вироків немає!
Логічним завершенням мають бути вироки суду – виправдувальні, обвинувальні, будь-які. Так, нам пояснюють, що треба почекати створення антикорупційного суду. Але коли його буде створено? Поки виберуть суддів, поки пройдуть усі процедури, поки вони почнуть працювати... Тому треба вирішувати, як розблокувати процес за нинішньої системи. І я вважаю, що українська сторона має всі можливості, щоб вирішити цю проблему». — про ініціативи урізати повноваження НАБУ і спектр справ, за які відповідає тільки воно в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Ні. По-перше, НАБУ – занадто маленька організація, щоб розслідувати усі види злочинів, пов'язаних з корупцією. По-друге, в законі чітко написано, що НАБУ відповідає за найвищий рівень корупційних справ. Вони почали працювати в цій сфері досить ефективно, тож нехай продовжують». — про те чи є сенс у тому, щоб НАБУ виходило в регіони в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Як ви знаєте, в поліції відбулася переатестація, вона вже закінчилася. Інше питання, як вона була проведена – добре чи погано. Але головне – що потім не було наступних кроків. А треба було, щоб одразу почалася перепідготовка цих поліцейських. Інакше вони не можуть почати працювати по-новому! На щастя, зараз у МВС вже затверджена концепція розвитку системи навчання та підготовки кадрів Національної поліції. І ми готові допомогти втілити її в життя.
Поліцейські поставлені в дуже складні умови: до них немає достатньої довіри в суспільстві; вони працюють у державі, де змінюється політична система; в державі, де зростає злочинність. Поліції доведеться завойовувати довіру людей "боєм". Ви створили дуже гарну патрульну службу, і люди це дуже добре сприйняли, як ми бачимо. Але потрібно розвивати також розслідування злочинів, аналіз криміногенної ситуації, превенцію злочинів тощо». — про те які проблеми в реформуванні поліції є найгострішими в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Потроху і до них довіра збільшується, але дуже повільно. І одна з основних причин полягає в тому, що не проведено перепідготовку тих поліцейських, яких залишили після атестації. Йдеться не лише про те, щоб підняти професійні знання слідчого. Так, їх теж потрібно весь час вдосконалювати, адже з'являються нові методики, нові способи розслідування злочинів, нове обладнання, нові види експертиз для доведення злочинів.
Але основне, що має змінити перепідготовка: поліцейські, які пройшли атестацію, повинні зрозуміти, навіщо вони працюють у поліції, в чому сенс їхньої роботи. Мають змінитися цінності та культура організації». — про те, що патрульна поліція отримала величезний кредит довіри, а до інших підрозділів довіри немає в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Систему оцінки поліції треба розробляти заново. Зараз оцінка проводиться на основі тільки статистичних даних, а це неправильно. Повинні бути розроблені якісні критерії оцінки, які існують в європейських країнах». — про те, як можна оцінювати ефективність поліції в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Ви не повірите, але основний критерій – це рівень довіри населення до поліції. Проводяться спеціалізовані опитування, які замовляє поліція. Соціологічні компанії проводять таке опитування кожен рік. Є цілий перелік критеріїв та питань.
У дослідженні бере участь більше людей, ніж у звичайному соцопитуванні, йдеться про тисячі опитаних у всіх регіонах країни. Зокрема, є спеціалізовані питання для окремих регіонів». — про те, які критерії використовуються в Литві для оцінки роботи поліції в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Злочинність – це соціальне явище, її рівень залежить від дуже багатьох факторів, від соціального становища людей, від доходів, від політичної ситуації. Дії правоохоронних органів впливають на рівень злочинності в межах плюс-мінус 10%, ну 15%. Решта – саморегуляція.
Тож злочинність зростає ще й через те, що в Україні дуже складна економічна, політична ситуація, тому що є збройний конфлікт на сході, тому що дуже багато негативних соціальних явищ.
До речі, є і позитивний бік у зростанні рівня злочинності. По-перше, це означає, що підвищується довіра до поліції і люди повідомляють про ті злочини, про які раніше не повідомляли. І друге – що поліція почала реєструвати ті правопорушення, які раніше відмовлялася реєструвати». — про те, що злочинність в Україні зростає в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Я також про це чув і читав про успішні операції, наприклад, про затримання угруповання, яке спеціалізувалася на викраденнях Range Rover. У нас у Литві це теж колись було. Були часи, коли за день понад 30 автомобілів викрадали. Для маленької Литви це дуже багато (чисельність населення Литви співставна з Києвом. – ЄП).
Щоб подолати цю проблему, були створені спецпідрозділи, які займалися лише крадіжками дорогих авто. Тобто тільки кваліфікованими угонами. Вони не займалися зникненням недорогих автомобілів, які хтось взяв, щоб покататися, це залишалося територіальній поліції. Зрештою, за три роки в нас статистика викрадень спочатку стабілізувалася, а потім це явище стало дуже рідкісним». — про те, що в Україні різко загострилася проблема викрадення автомобілів в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Так, можу. Ми зараз здійснюємо в Бориспільському районі пілотний проект спільно з українськими колегами – об'єднання слідчих і оперативних працівників. Його мета – розробити концепцію детективів для майбутньої структури поліції.
І коли ця ідея була розроблена, постало питання, коли починати проект. Київ хотів відкласти його, але ми не погодилися. Тоді відбулася ділова, але дуже жорстка розмова, і наша критика подіяла – проект вже розпочався. Тож приклади є». — про приклади, коли був чимось незадоволеним, що в міністерстві не почули в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)
«Ми вже відібрали 20 дільниць у чотирьох регіонах. Наші експерти поміняють там усе – змінять структуру, проведуть тренінг для поліцейських, буде зовсім інше ставлення до людей, нове обладнання, приймальня для населення тощо. Ось це буде справжній, відчутний результат.
І третє – зараз іде фінальна стадія затвердження великого трирічного проекту у сфері верховенства права, в якому наша місія буде відповідальна за імплементацію компонента, пов'язаного з розвитком правоохоронних органів.
...У маленьких містечках. Ми вирішили, що треба там працювати, коли впроваджували так званий "самбірський проект". Ми його, до речі, ще не закінчили – він запущений тільки в половині поліцейських дільниць. Але ми вже розуміємо, з якими труднощами люди там стикаються. Так у нас виникла ідея створити 20 поліцейських дільниць, які стануть зразковими, щоб потім клонувати їх досвід в інших регіонах України». — про створення зразкових поліцейських дільниць в інтерв'ю «Європейській правді» Глава місії ЄС: У вас немає часу чекати створення антикорупційного суду (6 лютого 2017 року)