Перейти до вмісту

Беньо Юрій Володимирович

Матеріал з Вікіцитат
Беньо Юрій Володимирович
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Ю́рій Володи́мирович Беньо́ (25 квітня 1974, Львів, УРСР) — український футболіст і тренер. Грав, зокрема, за «Карпати» (Львів), «Шахтар» (Донецьк) і «Металург» (Запоріжжя). Увійшов до символічної збірної львівських «Карпат» часів незалежності.

Цитати

[ред.]
  •  

«Це було дуже неочікувано та раптово, бо взагалі за це не думали. Але, можливо, вирішальну роль зіграв якраз той фактор, що в чемпіонаті Саудівської Аравії дуже багато запрошених зірок та тренерів. Медіа розкручувало цю лігу, і хотілося спробувати себе на такому рівні, зіграти проти сильних гравців та тренерів. Це цікавий виклик, можливість щось нове побачити і навіть чогось навчитися, перейняти досвід.  

Також в нас була можливість поїхати всім тренерським штабом, який працював у «Шахтарі». В нас були ще варіанти в Європі, але там ми не могли зберегти весь наш штаб. А хотілося, щоб всі разом продовжили працювати. Пропозиції були з команд Східної Європи, які ставили завдання боротися за Лігу чемпіонів і Лігу Європи». — про реакцію коли отримав пропозицію з Саудівської Аравії в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Ми поїхали на збори в Туреччину, де провели місяць. Якраз там знайомились з гравцями та керівництвом. Ми потрапили в «Аль-Раед», коли почалося будівництво нової команди і з нею відбувалися глобальні зміни – змінили тренера, пішло вісім гравців.

Збори фактично організували в останній момент – і ми трохи там мучилися. Хороші варіанти вже всі зайняті, тому обирали з того, що було. Плюс гравців не було. З нами поїхало дуже багато молодих хлопців – десь сім-вісім футболістів з U-19». — про те, як почалася робота з «Аль-Раеді» в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Всі команди в Саудівській Аравії тримаються на кваліфікованих легіонерах. Одночасно на полі можуть грати вісім іноземців – це майже вся команда. Тому ти від цього дуже залежний. Топові команди беруть 9-10 легіонерів, щоб мати опцію на заміну чи у випадку травм. А наша команда належить до тих, хто розташовується з 10-го і до останнього місця в таблиці. Ми брали гравців у притик – вісім. Якщо у тебе травмований легіонер або він пропускає матч через дискваліфікацію, то ти вже можеш розраховувати на 6-7 іноземців. Це дуже позначається на якості гри.

Візьмемо чемпіона Саудівської Аравії «Аль-Хілаль». Команда не програла жодної гри в чемпіонаті. Там дійсно зібрані хороші футболісти. Але вони не змогли виграти азійську Лігу чемпіонів. За регламентом в цьому турнірі може грати тільки п'ять легіонерів. Шість позицій треба закривати місцевими гравцями. Ось тому я і кажу, що ліга дуже сильна за рахунок легіонерів. У нашій команді не було багато європейців, але в нас грали індивідуально сильні легіонери з Марокко, Алжиру. За ментальністю вони ближче до саудитів, ніж європейці. Наші головні зірки – марокканець Мухаммед Фузаїр та Амір Сайуд, який викликався у збірну Алжиру». — про роль легіонерів у футбольній лізі Саудівської Аравії в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Є чотири топові команди – «Аль-Хілаль», «Аль-Наср», «Аль-Іттіхад», «Аль-Ахлі». В них бюджети не мали обмежень. Вони запрошували Бензема, Роналду, Мане, Брозовича, Кулібалі, Лапорта. Це футболісти, які мають потужне ім'я в Європі і світі. Їх підписали, щоб зробити рекламу для всієї ліги. До четвірки тепер приєдналася «Аль-Кадісія», куди зайшла нафтова компанія. В них дуже потужне фінансування. Вони підписали Начо, Обамеянга, запрошували Дибалу. Думаю, також будуть боротися за азійську Лігу чемпіонів.

Зараз команди Саудівської Аравії роблять ставку на омолодження і запрошують хороших легіонерів до 30 років, які можуть ще пограти. За рік чи три вони навіть можуть їх продати в Європу чи в інші чемпіонати. Тобто клуб може заробити на цих трансферах. В цьому сезоні змінили регламент – тепер на полі може грати дев'ятий легіонер до 21 року. Також вони пішли на зміни заради своєї збірної. Манчіні страждав, коли очолив команду. Саудити не були конкурентними, вони втрачали місця в стартовому складі своїх команд, а щоб грати за збірну треба мати ігрову практику. Команди могли заявити на сезон 30-35 футболістів. Там, умовно кажучи, грають легіонери, а 15 арабів тільки тренуються, мають непогану зарплату у топклубах і не хочуть йти в умовний «Аль-Раед».

Розумієте, вони там живуть у хорошому місті, добре заробляють і не дуже хочуть їхати в якусь пустелю. Але зараз в Саудівській Аравії обмежили заявку до 25 гравців і їм нема куди діватися. Тепер п'ятеро гравців у кожної з топових команд зайві. Вони підуть в середняки і команди-аутсайдери. Це їх підсилить і вже за рахунок них виросте рівень. Наприклад, нам не вистачало кваліфікованих саудитів, бо ти не можеш позмагатися з топовими командами. Вони забирають найкращих саудитів – збірників з молодіжної та національної команд. Вони можуть створити їм необхідні умови, а ти не можеш. Тому виходить, що в нас, якщо легіонери не грають, то це дуже відчуто». — про особливості організації та трансфери у футбольній лізі Саудівської Аравії в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Ви знаєте, взагалі саудити здивували мене як люди. Вони дійсно дуже щирі, відкриті, гостинні. Дуже схожі на українців. Знають, що в Україні відбувається війна. Наче як займають нейтральну позицію, але коли розказуєш про війну, то вони зі співчуттям ставляться до нашої країни. Тобі всюди тут допоможуть. Саудівська Аравія – дуже безпечна країна. Там криміналу фактично немає. В країні дуже суворі закони. Плюс вони дуже віруючі люди, всі ортодоксальні мусульмани. Там великий гріх красти і вбивати. Плюс в них дуже караючі закони. Тому там фактично і немає злочинності. Плюс – це безалкогольна країна. А більшість злочинів самі знаєте, як створюються.

Тут настільки безпечно, що можеш машину не закривати і з ключами залишати заведену, тому що тут спека. Ні в кого навіть думки не виникне її вкрасти. Можеш там навіть зі всіма документами залишити – і ніхто нічого не візьме. Країна зараз розвивається. Почали дуже багато вкладати в інфраструктуру і в розвиток і, напевно, через футбол хочуть відкрити країну для світу. Думаю, що вони хочуть зробити її незалежною від нафти, а роблять ставку на туризм.

У них там ну просто надзвичайні умови – кращі, ніж в ОАЕ, Єгипті, тому що вони мають Червоне море, Перську затоку, гори. Там недоторкана природа, тому що країна довгий час була закритою. Всі ці корали в Червоному морі збережені. На туризмі вони б більше заробляли, ніж на нафті. Думаю, що вони йдуть до цього. Активно йде розбудова – будують аеропорти, дороги, розважальні центри. Країна залишається напівзакритою. Більшість жінок ходять у хіджабах. У таких великих містах, як Ер-Ріяд, Джидда, Ед-Даммам вони вже одягаються відкритіше. Там іноземців більше. А ми жили в місті Бурайда – там жінкам важкувато». — про те як працювалося із саудитами в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«...Думаю, пізніше зроблять, як в ОАЕ. На бій Усик – Ф’юрі приїжджали вболівальники з Європи. Вони все одно до вечері всі хочуть якийсь келих вина чи пива випити. Це вже як частина культури. А там цього нема. Думаю, з часом зроблять в готелях відповідні зони – там якраз зупиняються більшість туристів». — про заборону на алкоголь у Саудівській Аравії в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Ні, вже немає. Старі правила вже відходять. Зрозуміло, що якщо ідеш в якийсь ресторан, то треба одягнути штани. Ми навіть мали національний одяг Саудівської Аравії. Одягалися командою на їхні свята.  

Я ніяк не міг зрозуміти, чому вони носять настільки закритий одяг у таку спеку – і жінки, і чоловіки. Там сонце настільки пече, що ти будеш мати опік, коли вийдеш на вулицю. А ще там дрібний пісок, і коли вітер, то він потрапляє в очі. Тому вони настільки всі закриті. В такий спосіб рятуються від сонця. Вийдете на 10 хвилин, а температура десь до 50° – і можна отримати опік. А воно ще таке пекуче, що пісок так нагрівається, що можна ставити сковорідку і спокійно собі готувати яєшню. Або варити каву в турціy». — про побутові обмеження для чоловіків у інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Треба було звикнути до режиму, тому що вони живуть вночі, а вдень сплять. В спеку майже нічого не працює. Нам потрібно було десь півтора місяця, щоб перелаштувати організм, тому що тренування проводили о 9-10 годині вечора. Ти додому приходиш десь тільки о другій годині ночі. Поки повечеряєш, то засинаєш о четвертій годині ранку. Вони так живуть.

Виходить, що до п’ятої години ночі вони не сплять. А, навпаки, сплять до четвертої години дня. Хоча я дивуюся, що діти зранку ходять в школу, працюють університети і державні органи. А приватні заклади тільки увечорі починають працювати, коли вже сонце заходить. І в них десь до першої ночі все працює. Я спочатку виходив на вулицю вдень, а потім зрозумів, що нема сенсу, бо спека неймовірна. Ти не можеш нікуди пройтися. В машину неможливо сісти, тому що вона так нагрівається, що треба її десь хвилин 10 тільки охолоджувати.

Ігри були на шосту вечора – це дуже непросто. Повітря таке жарке, ніби у фінській сауні. Тебе наче феном обдуває. Вони роблять паузи після 25 хвилини, щоб воду попити. Але це дійсно дуже непрості умови для гри». — про те як у таких кліматичних умовах тренувалися і грали матчі в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Кухня схожа на середземноморську – десь ближче до турецької і ліванської. В ресторанах дуже смачно готують. Їхня національна страва – плов. Готують багато страв з рису, яловичини і верблюжатини. М'ясо верблюда – щось схоже до яловичини та індичатини. Воно дуже дороге. Спробував верблюжатину з цікавості. Свинини ж вони взагалі не їдять.

Продукти в них дуже високої якості. Там строгі закони, тому ніде не купиш протерміновані продукти. Тому що потім магазин закриють. Ви можете не дивитися на термін придатності, а брати будь-який продукт. Він не буде протермінований – це 100%. Можете бути впевнені, що там йогурти будуть свіжі. Продукти якісні – їх постачають з усього світу». — про місцеву кухню в Саудівській Аравії в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Трохи дорожче, ніж в Україні – це однозначно. Ціни десь як в Києві в умовному Сільпо. Один ріал – це 10 гривень. Ходили в магазини для іноземців. В арабських магазинах трохи складно, бо там все арабською мовою. Дивишся на етикетки – і навіть не розумієш, що ти береш, бо не можеш прочитати». — про рівень цін в Саудівській Аравії в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«З іноземцями англійською мовою, а з арабами через перекладача. В нас був перекладач, який знав багато мов – англійську, арабську, французьку, хорватську. Мені було з ним простіше навіть спілкуватися хорватською. Звідки знаю хорватську? Я ж з Йові 10 років працюю». — про те якою мовою спілкувалися в команді в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Футболісти дуже віруючі. Їм треба постійно молитись. Вони перед кожною грою моляться. Матчі і тренування розраховані по годинах і хвилинах так, щоб підлаштувати під молитву. Вона може починатися о 19:24. Ми так планували тренування, щоб всі встигли зібратися на базі і помолитися. Переважно наші іноземці з Марокко, Алжиру. Вони так само моляться. Навіть якщо час молитви застає їх в дорозі, то вони зупиняються на узбіччі, дістають килимок, повертаються в бік Мекки і моляться. Дуже релігійна нація. В Мекку приїжджає дуже багато паломників. Кожного року стільки людей гине через спеку поки вони туди доходять». — про те наскільки перетинаються в Саудівській Аравії релігія і футбол в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«В Мекки є своя команда «Аль-Вахда». В них стадіон знаходиться за містом. Ми, як іноземці, не могли їхати в Мекку і об'їжджали місто, щоб потрапити на стадіон з іншого боку. Витрачали на це понад годину часу. А проживали в сусідньому місті. Араби могли їхати через місто, але ми одна команда, тому їхали всі разом і втрачали годину часу через об'їзд. Стадіон так спеціально збудований, що він за містом. Так просто в місто не потрапиш. Це правда». — про життя в Меці в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«У топових команд переважно майже весь стадіон заповнений. «Аль-Іттіфак», де Джеррард працює, «Аль-Шабаб», «Аль-Фатех» – хороші середняки. Умовно кажучи, як в нас «Кривбас» чи «Олександрія». У них стадіони менші, але сучасні – десь на 15-20 тисяч. Вони майже повністю заповнюються. Атмосфера, як в Лізі чемпіонів. Коли грали з «Аль-Хілаль», то стадіон в Ер-Ріяді повністю закритий. Там Усик бився з Ф’юрі. Арена майже на 20 тисяч під кондиціонерами – там температура +22°. Газон у чудовому стані. Дуже комфортні умови для гри. Стадіон навіть більше схожий на концерт-хол. Це просто неймовірно, я такого ще не бачив». — про атмосферу на стадіонах в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Чотири топові команди отримують фінансування від нафтової компанії Saudi Aramco. Взагалі всі команди утримуються міністерством спорту Саудівської Аравії. Тобто держава дає гроші. Я сам до кінця не зрозумів, від чого залежить розмір фінансування кожної команди і яка там градація. Розпитували про це, то нам просто говорили, що кошти розподіляє міністерство. Можливо, хто ближче до міністра спорту чи до саудівського принца, той і отримує більше коштів.

Чому умовному «Аль-Фатех» чи «Аль-Шабаб» дають більше коштів, а нам менше. Вони можуть купити гравця за 2-3 мільйони, а ми могли тільки вільних агентів підписувати. В нас не було можливості платити за легіонерів. Зараз міністерство більше контролює клуби по витратах коштів. Все йде до того, що не будуть міняти тренерів кожні дві-три гри. Міністерство скаже президенту: «Хочеш міняти тренера, будь ласка, плати з власної кишені». Тобто заплати тому тренеру по контракту і підписуй іншого». — про те від чого залежить фінансування команд в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

  •  

«Ми розмовляли з керівництвом. Хотілося ставити якісь завдання і боротися за вищі місця, а не за виживання чи умовне 10-те місце. Але керівництво має своє бачення. Вони бачили наші успіхи в другому колі і думали, що з тими гравцями можна боротися за Лігу чемпіонів. Ми об'єктивно бачили, що треба підсилення – десь шість гравців, щоб команда була конкурентною. Тоді можна ставити завдання боротися за місця вище десятого. Ми за три тури до кінця чемпіонату вже забронювали собі місце. За збереження прописки боролися десь шість команд. Вилетіли клуби, які мали більший бюджет і більше іноземців у складі, ніж ми. Вони грали в домінуючий футбол і мали 60% володіння м'ячем. Це справді дуже конкурентна ліга.

Ми залишили непогане реноме в Саудівській Аравії. Якщо нам вже надходили пропозиції з цієї ліги, то це означає, що наша робота не пройшла непоміченою. Якщо дійсно буде пропозиція, яка збігатиметься з нашими амбіціями, то її можна розглянути. Головне, щоб був якийсь проєкт, де дійсно ти можеш збудувати команду. Саудівська Аравія зараз переживає схожий період, який раніше був в українському футболі, коли в УПЛ грали «Динамо», «Шахтар», «Металіст», «Дніпро», були фінансово потужні «Чорноморець», «Карпати», «Металург» Донецьк. Різниця тільки в тому, що до нас їздили легіонери-балканці, а пізніше почали приїжджати бразильці». — про те чому не продовжили контракт на другий сезон в інтерв'ю ua.tribuna.com «Мудрик – приблизно як Вінісіус в «Реалі». Юрій Беньо – про роботу в Аравії, «Шахтарі» та «Дніпрі-1» (30 вересня 2024 року)

Примітки

[ред.]