Перейти до вмісту

Аурні Тоур Сігюрдссон

Матеріал з Вікіцитат
Арні Тоур Сігюрдссон
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Арні Тор Сігурдссон (ісл. Árni Þór Sigurðsson) (30 липня 1960) — ісландський дипломат. Надзвичайний і Повноважний Посол Ісландії у Фінляндії та в Україні[1], Естонії, Латвії, Литві за сумісництвом.

Цитати

[ред.]

Про безвідходні технології в рибному промислі

[ред.]
  •  

У багатьох країнах є така проблема. Та й в Ісландії це теж було проблемою, але 30−40 років тому. Припустимо, що у процесі виловлювання риби ви ловите більше, ніж вам потрібно насправді. Перебираєте цю рибу, вам потрібна велика, але в сітях випадково може виявитися і дуже маленька, і ви просто викидаєте її, бо не збираєтеся використовувати. Риба просто вмирає, у цьому немає ніякого сенсу.
Тому ось уже протягом 30 років в Ісландії працює така норма як безвідходне виробництво. Тобто, всю рибу, яку ми постачаємо в ресторани, виловлюють за попереднім замовленням. Це необхідно для того, щоб виловити її рівно стільки, скільки потрібно, і не більше. Якщо в сіті все-таки випадково попадається дрібна риба, яка не годиться для реалізації в ресторанах, ми можемо пустити її на корм тваринам, худобі[2].

  •  

У деяких ісландських компаніях приблизно 95−97% сировини використовують з тією чи іншою метою. У такому випадку, відходи — мінімальні. Це дуже важливо як в економічному сенсі, так і в екологічному, в тому, що стосується захисту навколишнього середовища. Ми рекомендуємо іншим країнам працювати за такою ж схемою. Бо станом на зараз у багатьох країнах Європи, на жаль, дуже багато сировини просто викидають. Це шкідливо і для довкілля, а також невигідно з фінансового погляду[2].

Про глобальне потепління

[ред.]
  •  

Торік[3] багато говорили про зміни клімату, глобальне потепління. Ісландія дійсно відчуває на собі все це. У нас багато льодовиків, і ми бачимо, як вони поступово зникають, стають меншими. Також це помітно по водах, що омивають Ісландію [4].
Ісландія вже заявила про бажання повністю нейтралізувати парникові гази до 2040 року [стратегія carbon neutral], тобто, скоротити кількість вуглецевих викидів. Крім того, ми підписали Паризьку угоду в 2014-му[5]. Отже, такі теми як зміна клімату і захист навколишнього середовища для Ісландії — на порядку денному[2].

Про відновлювальну енергетику

[ред.]
  •  

Щонайменше 80% енергоспоживання Ісландії сьогодні — це стійка, зелена енергетика. Але у нас, як і раніше, залишаються автомобілі, а також рибальське виробництво, що продовжує забруднювати довкілля. Тому зараз ми використовуємо систему оподаткування, щоб заохотити людей використовувати електричні автомобілі.
Отже, як це працює? Коли ви купуєте авто в Ісландії, ви повинні заплатити різні види податків. Якщо ж ви купили електрокар, то від частини цих податків ви звільняєтесь. Бо ми знаємо, що у виробництві ці автомобілі обходяться набагато дорожче, ніж ті, що їздять на паливі. Якщо не звільняти їх від податків, вони будуть обходитися ще дорожче, що не вигідно. У Рейк’явіку також пропонують безкоштовні паркінги для тих, хто користується гібридними або електричними автомобілями[2].

  •  

З рибальським промислом, звісно, все набагато складніше, тому що у нас зараз немає альтернативних технологій. Все дуже складно, адже рибальське судно не можна просто взяти і перемкнути на електрику, як автомобіль.
Ще один важливий момент — сортування та переробка сміття. Все більше людей в Ісландії цікавляться цими технологіями і використовують їх. Тож ми на правильному шляху[2].

Про туристичний вигляд країни

[ред.]
  •  

Основні джерела економіки Ісландії — це рибний промисел, а також туризм. Думаю, туризм — навіть важливіший, ніж риба. Кількість туристів в Ісландії помітно зростає. Наприклад, у 2010 році нашу країну відвідало приблизно 500 тис. туристів, а в 2019-му — вп’ятеро більше, приблизно 2,5 млн туристів.
Також ми активно займаємося розвитком сучасних електронних технологій, працюючи на експорт. Наприклад, це розробка нових високоточних технологій для кораблів. З промисловості у нас розвинені видобуток алюмінію, а також ферокремнію — це сплав заліза і кремнію[2].

Про обмін культурним досвідом

[ред.]
  •  

Київ — прекрасне старе місто з багатою історією. Але не так багато ісландців знають про це, знають про Київ і цікавляться його історією. Було б добре організовувати подорожі містами, такі самі, як коли ісландці їздять до Кракова, Праги, Будапешта чи Вільнюсу, тільки щоб вони їздили подивитися Київ. Ось що нам потрібно робити[2].

  •  

Мені здається, що нам конче потрібно обмінюватися культурним досвідом, щоб знати більше про країни один одного. Цього можна досягти в різний спосіб. Наприклад, запрошувати журналістів з Ісландії в Україну і навпаки. Або транслювати телепрограми, шоу, тобто, телевізійний контент, вироблений нашими країнами, один одному. Це також дасть можливість краще пізнати суспільство. Ще один спосіб — студентські програми з обміну досвідом[2].

  •  

До того ж у нас є схожі фольклорні мотиви, історичні моменти, які, як на мене, мають нас об'єднувати. Відома пам’ятка давньоруської літератури, Слово о полку Ігоревім, до речі, навіть перекладена на ісландську мову.
Ми могли б перекладати наші саги [оповіді про історію і життя скандинавських народів, які охоплюють, переважно, період з 930-х до 1020 років], і, гадаю, багато українців купували б їх тут. Зокрема, наші історії про вікінгів.
Взагалі, саги — це твори, які розповідають про організацію побуту, про життя ісландців, про сім'ї, родинні зв’язки, окремі розділи присвячено жінкам, дітям. Саги — це також історії про любов і ненависть, про помсту та про багато іншого.
Я дуже зацікавлений у міжкультурному обміні між нашими країнами. Вважаю, це дуже важливо реалізувати[2].

Примітки

[ред.]
  1. Заступник Міністра Сергій Кислиця прийняв копії вірчих грамот від Посла Ісландії в Україні (за сумісництвом) Арні Тор Сігурдссона. Процитовано 25 жовтня 2018.
  2. а б в г д е ж и к Життя у стилі zero waste. Інтерв'ю з послом Ісландії в Україні Арні Тором Сігурдссоном 16 травня 2020
  3. у зв’язку з активністю шведської активістки Грети Тунберг
  4. острів омивається Гренландським, Норвезьким морем, а Данська протока відокремлює Ісландію від Гренландії
  5. угоду в межах Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, її ратифікували 60 країн